چسب کاشی پودری

چسب کاشی چیست؟

در روش های سنتی جهت چسباندن کاشی ، سرامیک ،سنگ ازدوغاب استفاده می گردید. دراین روش ابتدا کاشی را درجای خود به وسیله گل رس ثابت کرده و پس از تراز و شاقول نمودن یک ردیف کاشی ، دوغاب که شامل ماسه ، سیمان و آب می باشد را پشت کاشی میریزند تا پر شود . پس از گیرش اولیه دوغاب پشت کاشی ، ردیف های بعد یرا به همین ترتیب تا بالا اجرا میکنند .

معایب روش سنتی جهت نصب کاشی ( استفاده از دوغاب ) :

دوغابی که توسط کاشیکار تهیه می شود از لحاظ نسبت سیمان و آب و ماسه ممکن است تغییر کند که این مطلب م یتواند بر روی کیفیت چسبانندگی دوغاب تاثیرگذارد و اگر دوغاب روانی لازم را نداشته باشد ، نمی تواند تمام فضای پشت کاشی را پر کند. از طرفی دیگر در برخی موارد کاشی کار جهت اجرای سریعتر کاشی ، پشت کاشی را با نخاله پر کرده و یا اینکه بر روی دوغاب ریخته شده ، سیمان خشک می پاشند تا گیرش دوغاب زودتر اتفاق افتد و بتوانند ردیف بعدی را زودتر اجرا کنند که این کار سبب می شود کاشی به درستی به زیر کار نچسبد و پس از مدتی از روی کار کنده شود. همچنین استفاده از دوغاب دشواری های اجرایی داشته (مخصوصا در اجرای حاشیه ها و طرح های خاص) و از لحاظ زمانی، باید وقت زیادی را جهت اجرا صرف کرد.
فعالان صنعت شیمی ساختمان جهت برطرف کردن معایب دوغاب اقدام به تولید چسب کاشی نمودند . استفاده از چسب کاشی سبب سرعت در نصب کاشی شده و با توجه به تولید چسب کاشی در کارخانه ،ترکیب مواد آن با نسبت استاندارد و همچنین یکنواخت رعایت می گردد.چسب های کاشی در دو نوع خمیری و پودری تولید می شوند.


•    چسب کاشی خمیری :

پسب کاشی خمیری

چسب کاشی خمیری پایه شیمیایی داشته و میتوان آن را بر روی سطوحسنگی، سرامیکی، کاشی، موزائیک، سیمانی و غیره اجرا کرد . همچنین به دلیل ترکیبات شیمیایی موجود در این چسب، می توان کاشی را با چسب کاشی خمیری بر روی سطوح گچی نیز چسباند.


•    چسب کاشی پودری:

چسب کاشی پودری

با استفاده چسب کاشی پودری می‌توان کاشی، سرامیک و سنگ را بر روی سطوح صاف، آجری، کاشی، موزائیک، سیمانی و سنگی نصب نمود. چسب کاشی پودری شرکت ژیکاوا با دو برند سرام فیکس و ژیکافیکس به بازار عرضه می گردد. این چسب ها بر پایه سیمان و مواد معدنی ویژه تولید می گردند.

چسب کاشی سرام فیکس :

در ترکیب چسب کاشی صادراتی سرام فیکس از چسب بتن پودری و سایر افزودنی ها با قدرت انعطاف پذیری و چسبندگی بالا استفاده شده است. این چسب جهت کار در شرایط آب و هوایی مختلف و نیز محیط های مرطوب و خورنده  و سواحل جنوبی و شمالی ایران بسیار مناسب می باشد.

این چسب دارای استاندارد EN12004/12002 و ISIRI 12494  بوده  و در دو رنگ سفید و خاکستری عرضه می گردد.

 چسب کاشیژیکا فیکس  :

چسب کاشی ژیکافیکس

چسب کاشی ژیکافیکس بر پایه سیمان و مواد معدنی ویژه بوده که با اضافه شدن برخی مواد شیمیایی ویژگی های این چسب نظیر کارپذیری , چسبندگی و پایداری افزایش قابل توجهی پیدا کرده است.این چسب در سه تیپ زیر عرضه می گردد :

ژیکافیکس   A-6000 (Polymer modified ) :مناسب نصب همه نوع کاشی و سرامیک در کلیه سطوح داخلی و خارجی

ژیکا فیکس  A-4000 :مخصوص سرامیک گرانیتی و کاشی دیوار

ژیکافیکس  A-2000 :مخصوص سنگ و سرامیک کف

مزایای استفاده از چسب کاشی ژیکاوا

  •       ارزانتر از چسب های خمیری
  •        مقاوم در مقابل آب و رطوبت
  •       چسبندگی بیشتر از چسبهای خمیری
  •        یک پاکت 20 کیلویی با 6 لیتر آب مخلوط  و تبدیل به 26 کیلو چسب می شود

مشخصات فنی چسب کاشی :

 حالت فیزیکی

پودر سفید و خاکستری رنگ

وزن حجمی 

1/4gr/cm3

 مقاومت فشاری

حداقل  250Kg/cm2

 بسته بندی

کیسه های 20 کیلویی

 

روش و میزان مصرف چسب کاشی :

جهت استفاده چسب کاشی ابتدا سطح کار را تمیز و زنجاب کنید. به میزان  یک چهارم وزن پودر به چسب آب اضافه کنید و خوب مخلوط کنید. چند دقیقه صبر کنید تا چسب قوام یابد و افزودنی های آن فعال گردد. دوباره آن را هم زده و در صورت لزوم غلظت را با افزودن آب تنظیم کنید. در آخر با استفاده از شانه های مخصوص چسب را بر روی سطح کار کشیده و کاشی را با فشار چسبانده و تراز نمائید. 

میزان مصرف 3 الی 5 کیلوگرم در متر مربع می باشد.

بندکشی کاشی :

پس از گذشت 48 ساعت از نصب کاشی می توان آن را بند کشی نمود. جهت این کار از دوغاب ( پودر سنگ و سیمان سفید با نسبت 1 به 2 و نیز رنگ در صورت نیاز ) استفاده کرده و اضافه دوغاب را با گونی از روی کاشی پاک می کنند. شرکت ژیکاوا جهت بندکشی کاشی اقدام به تولید پودر بندکشی ژیکاپوند در رنگ های متنوع و شاد کرده که جهت استفاده از آن فقط کافیست به پودر بندکشی آب اضافه نموده و به وسیله ماله مخصوص لای بندها را پر کنید. پودر بندکشی ژیکاپوند در مقابل رنگ پریدگی ، ترک خوردگی و نفوذ آب بسیار مقاوم می باشد.

 

نتایج آزمایشگاهی:

نتایج آزمایشگاهی چسب A-6000 از مرکز خدمات مشتریان شرکت WACKER

خاصیت

استاندارد

کمیت مورد نیاز

نتیجه

میزان چسبندگی پس از 30 دقیقه

EN1346

بیشتر از 0/5N/mm2

قبول

مقاومت کششی پس از دو روز

EN1348

بیشتر از 0.5 N/mm2

قبول

مقاومت کششی پس از 28 روز  

EN1348

بیشتر از 1 N/mm2

قبول

مقاومت کششی پس از 28 روز و دو روز نگهداری در آب

EN1348

بیشتر از 0.5 N/mm2

قبول

مقاومت خمشی پس از 28 روز

 EN1323

بیشتر از 30 mm

قبول

مقدار جذب آب پس از 28 روز

EN1375

کمتر از 2 gr/m2

قبول

مقاومت فشاری پس از 28 روز

EN1365

بیشتر از 1.8 N/mm2

قبول

لغزش

EN1308

کمتر از 0.5 mm

قبول

 

براین اساس چسب کاشی A-6000 طبق استاندارد EN12004/12002 از نوع C2S1 می باشد.

چسب کاشی

 

آخرین ویرایش در دوشنبه, 19 آبان 1399 ساعت 13:58

2 نظرها

ارسال نظر