عایق رطوبتی ژیکابام ،انواع،مشخصات و روش اجرا

ژیکابام 

عایق رطوبتی ژیکابام  از جدیدترین و بهترین مواد جهت آب بندی است که جایگزینی مناسب و مطمئن برای نسل های قدیمی عایق های رطوبتی مانند ایزوگام و قیر گونی می باشد. این محصول با دانش فنی و مواد اولیه شرکت WACKER  آلمان (بزرگترین تولید کننده رزین های پودری در دنیا) تولید شده و نسبت به نسل های قدیمی از این دسته دارای مزایایی نظیر استفاده آسان , چسبندگی خیلی زیاد به انواع سطوح و تشکیل سطحی مقاوم می باشد.

ژیکابام نسل جدید عایق رطوبتی است که جایگزین ایزوگام و قیرگونی می باشد. ژیکابام با مواد اولیه و دانش فنی شرکت Wacker آلمان تولید می گردد. از ژیکابام می توان جهت آببندی استخر، مخازن آب،  سرویس های بهداشتی، دیوار باران گیر، ایرانیت، دیوار حائل ، حوض، آبنما ،کناف و هر جایی که احتیاج به آببندی داشته باشد استفاده کرد. عایق رطوبتی ژیکابام به صورت پودر می باشد و کافی است تنها به آن مقداری آب اضافه کرده و پس از مخلوط کردن ، آن را با قلم مو ، غلطک نقاشی و یا تی پلاستیکی بر روی سطح کار کشیده و صبر کنید تا پس از چند ساعت خشک شود. ژیکابام پس از خشک شدن لایه ای نفوذ ناپذیر در مقابل رطوبت و همچنین سطحی کاملا بادوام و مقاوم تشکیل می دهد. همچنین از خواص این عایق رطوبتی می توان به چسبندگی زیاد این محصول به انواع سطوح اشاره کرد.

عایق رطوبتی ژیکابام

 

موارد مصرف  : عایق رطوبتی

 •          تزئین قطعات سفالی و گلدانها
 •          آب بندی هر نوع استخر و منبع آب
 •          بندکشی و آب بندی لای درز کاشیها
 •          چسب سازگار با سیمان و گچ برای اقزایش چسبندگی ملات
 •          عایقکاری سرویس های بهداشتی , حمام و آشپزخانه
 •          رنگ آمیزی و آب بندی سقفهای شیروانی و ایرانیتی (در رنگهای متنوع(
 •          عایقکاری و ضدرنگ کردن کف و بدنه  کولر و به طور کلی کلیه ورقهای گالوانیزه و فلزی
 •          چسب قوی و همه کاره برای چسباندن سنگ ,کاشی,گچ,قطعات شکسته چینی و سرامیک
 •          تعمیر شکستگی و سوراخ شدگی ورقهای فلزی و ایرانیتی با کمک مش و الیاف فایبر گلاس
 •          با اجرای یک لایه ژیکابام روی  یونولیت ملات سیمانی و گچی به راحتی روی آن می چسبد
 •          چسباندن کاشی و سنگ های پله لق شده
 •           آب بندی و محافظت پاشنه دربهای چوبی
 •           آب بندی و نفوذناپذیر نمودن شکافها و ترکها
 •          چسباندن قطعات یونولیت به یکدیگر و روی دیوار

مزایا:

 •           با دوام و مقاوم
 •           کاربرد راحت و آسان
 •          مقرون به صرفه و اقتصادی
 •           مقاوم در برابر فشار آب بالا
 •           اجازه عبور به بخار و امکان  ایجاد تنفس سطح زیرین
 •           مقاوم در برابر  شرایط آب و هوایی مختلف
 •           مقاوم در برابر سایش
 •           سرعت بالای انجام کار
 •           قابل اجرا بر روی تمام سطوح
 •           انعطاف زیاد با خاصیت پوشش درزها
 •           چسبندگی زیاد به سطح زیرکار و حفظ این چسبندگی در مقابل ضربات دائم آب

روش و ميزان مصرف  :

ابتدا سطح کار را تمیز نمایید به گونه ای که گرد و غبار, روغن , رنگ و  قطعات سست و لق از سطح کار به طور کامل پاک شود. به مقدار 20 الی 30 درصد وزنی به پودر ژیکابام آب اضافه کنید و خوب آن را مخلوط نمایید. این کار بهتر است با استفاده از مخلوط کن های برقی با دور پایین صورت گیرد. سپس با استفاده از تی لاستیکی و یا قلم بر روی سطح کار اجرا شود.

نکات اجرایی:

بهترین دما برای استفاده از ژیکابام 5 الی 30 درجه سانتیگراد است.

ضخامت لایه عایق 1 الی 2 میلیمتر می باشد که باید در دولایه عمود بر هم اجرا گردد.

پس از خشک شدن مواد , سطح هایی که در معرض نور خورشید قرار دارند را به مدت چند روز مرطوب کنید .

مشخصات فنی:

حالت فیزیکی     پودر                                    
رنگ سفید و بیش از 40 رنگ متنوع
وزن مخصوص  1/2gr/cm3 
میزان چسبندگی بیش از 21/5 N/mm
الاستیسیته بیش از 8 درصد
ضریب مصرف  1/3kg/m2 (بازای هر یک میلیمتر ضخامت)
بسته بندی سطل پلاستیکی 400 گرمی - 1 - 2 - 4 - 20 کیلوگرمی

 

از دیگر کاربرد های عایق رطوبتی ژیکابام:

 • در برخی از پروژه های ساختمانی مشکل اجرای ملات سیمانی یا گچی بر روی یونولیت وجود دارد. همچنین جهت چسبندگی بیشتر ملات به ستون های فلزی دور آن را با توری می پوشانند. جهت رفع این مشکلات می توان یک لایه از ژیکابام را بر روی یونولیت و یا ستون فلزی کشیده و سپس ملات یا گچ را روی آن اعمال نمایند.
 • ژیکابام را می توان به عنوان چسب به سیمان و گچ جهت افزایش چسبندگی ملات اضافه کرد. این محصول کاملا با سیمان و گچ سازگار است.
 • ترمیم شکستگی و سوراخشدگی ورق های فلزی و ایرانیتی : این کار با استفاده از ژیکابام و همچنین مشفایبرگلاس انجام می گیرد.

مزایا وخواص عایق رطوبتی ژیکابام:

عایق رطوبتی ژیکابام نسبت به عایق های رطوبتی موجود در بازار از دوام و مقاومت بالایی برخوردار است .همچنین در برابر سایش نیز مقاوم است. این محصول را می توان بر روی انواع سطوح اجرا کرد و چسبندگی آن به سطح های مختلف بسیار بالا می باشد(میزان چسبندگی عایق رطوبتی ژیکابام بیش از N/mm2 5/1 ). خاصیت الاستیسیته این محصول نیز بیش از 8درصد می باشد.استفاده ازعایق رطوبتی ژیکابام بسیار راحت بوده و در رنگ های متنوعی تولید می گردد.

عایق رطوبتی ژیکابام کاربردهای فراوانی در برطرف کردن مشکلات آببندی در منازل دارد:

1- عایق نمودن کف کولر با استفاده از ژیکابام

کف کولر های آبی به دلیل وجود املاح در آب بعد از مدتی شروع به پوسیدگی می کند. جهت جلوگیری از این اتفاق و همچنین ترمیم کف کولر هایی که پوسیده شده و یا دارای سوراخ می باشد، می توان از عایق رطوبتی ژیکابام استفاده کرد. ژیکابام ضمن جلوگیری از عبور آب ،به سطح کار به خوبی چسبیده و سطحی نازک اما مقاوم بر روی کف کولر تشکیل می دهد.

2- بندکشی سرویس بهداشتی و عایق نمودن آن 

 

یکی از مشکلاتی که در سرویس های بهداشتی وجود دارد آب دادن سرویس به دیواره های سرویس و سقف طبقه زیرین می باشد. معمولا این اتفاق در اثر نشت آب از لایه عایق می باشد که جهت ترمیم آن باید سطح کار را کنده و با اجرای دوباره عایق و کاشی این مشکل را برطرف نمود.این کار زمانبر بوده و هزینه زیادی دارد. با استفاده از عایق رطوبتی ژیکابام ، می توان بند های کاشی را پر نموده و از نشت آب به لایه زیرین جلوگیری نمود.

3-چسباندن سنگ و عایق نمودن درب سرویس بهداشتی با ژیکابام

معمولا درب سرویس های بهداشتی بدلیل وجود رطوبت دچار پوسیدگی می گردد. جهت جلوگیری از این اتفاق می توان ، ابتدا رنگ روی درب را پاک کنید. سپس عایق رطوبتی ژیکابام را روی درب اعمال کنید. همچنین ژیکابام به دلیل رزین های قوی موجود در آن دارای چسبندگی فوق العاده بالایی می باشد و می توان برای چسباندن سنگ و ... از آن استفاده نمود.

 

روش و میزان مصرف عایق رطوبتی ژیکابام: 

 ابتدا سطح کار را تمیز نمایید به گونه ای که گرد و غبار, روغن , رنگ و  قطعات سست و لق از سطح کار به طور کامل پاک شود. به مقدار 20 الی 30 درصد وزنی به پودر ژیکابام آب اضافه کنید و خوب آن را مخلوط نمایید. این کار بهتر است با استفاده از مخلوط کن های برقی با دور پایین صورت گیرد. سپس با استفاده از تی لاستیکی و یا قلم بر روی سطح کار اجرا شود.

نکات اجرایی:بهترین دما برای استفاده از عایق رطوبتیژیکابام 5 الی 30 درجه سانتیگراد است.ضخامت لایه عایق 1 الی 2 میلیمتر می باشد که باید در دولایه عمود بر هم اجرا گردد.پس از خشک شدن مواد , سطح هایی که در معرض نور خورشید قرار دارند را به مدت چند روز مرطوب کنید .

مزیت های عایق رطوبتی ژیکابام در مقایسه با ایزوگامژیکابام به عنوان نسل جدید عایق رطوبتی برخی از معایب ایزوگام را برطرف کرده است. ما در زیر به برخی از این موارد اشاره می کنیم.

 • ایزوگام به خوبی به زیر کار نمی چسبد و این مورد سبب می شود آب زیر آن حرکت کند، در نتیجه در صورت مشاهده نم در قسمتی از سقف نمی توان مطمئن بود که دقیقا محل نشت کجاست. این در حالی است که ژیکابام کاملا به زیر کار چسبیده و در صورت مشاهده نم فقط کافی است بالای آن محل را ترمیم نمود.
 • حداکثر ضخامت لایه ژیکابام 1 الی 2 میلیمتر می باشد و بار مرده بسیار کمتری بر سازه وارد می کند.
 • استفاده از ایزوگام در دیوارهای باران گیر هم باعث ظاهر ناخوشایند نمای ساختمان می شود و هم ایزوگام بعد از مدتی از روی کار جدا شده و از همان قسمت ،دیوار رطوبت می دهد. عایق رطوبتی ژیکابام با قدرت چسبندگی بالا کاملا به دیوار چسبیده و نیز با توجه به تولید این مواد در رنگ های متنوع می توان طرحی زیبا بر روی دیوار اجرا کرد .
 • استفاده ازعایق رطوبتیژیکابام بسیار آسان است وجهت ترمیم آن نیزفقط کافی است مقداری از مواد را بر روی سطح قبلی با قلم مو اجرا نمائید. ولی جهت ترمیم ایزوگام باید حتما توسط نیروی متخصص انجام گیرد.

نحوه اجرای عایق رطوبتی ژیکابام :

اجرای عایق رطوبتی ژیکابام در سرویس های بهداشتی(حمام ،دستشویی،آشپزخانه):

 بر روی بتن شیب بندی کف، ابتدا کنج های افقی کار را توری (مش فایبرگلاس) به عرض20 سانتیمتر خوابانده به طوری که 10 سانت آن روی دیوار و10سانت دیگر روی کف باشد. همینطور در حمام بر روی دیواره هایآبراهکفشورتوری به شکل مربع قرار داده و وسط آن را به صورت +(به علاوه) برش داده و به داخل لوله می خوابانیم. سپس پودر عایق رطوبتیژیکابام را با 30 درصد آب مخلوط می کنیم و بر روی کف با استفاده از قلم مو در دو لایه عمود بر هم اجرا می کنیم. توضیح اینکه بین اجرای لایه اول و لایه دوم چند ساعت فاصله می اندازیم تا لایه اول کاملا خشک شود. ( جهت تثبیت توری در جای خود می توان از ژیکابام استفاده کرد.)

 

اجرا عایق رطوبتی ژیکابام بر روی ایرانیت:

جهت اجرای ژیکابام بر روی ایرانیت( فلزی ،سیمانی و ...) ، عایق را با آب مخلوط نموده و بر روی کار با استفاده از قلم مو می کشیم. البته اگر این کار در دولایه انجام گیرد بهتر است. در نقاطی که ایرانیت دچار ترک می باشد نیز می توان با قرار دادن توری و اجرای ژیکابام بر روی آن به ترمیم سقف اقدام نمود.

اجرای عایق رطوبتی ژیکابام در استخر و مخازن آب :

با توجه به فشاربالای آب در استخر ها و مخازن آبو همچنین نشست پس از آبگیری باید برای آببندی استخر و مخزن آب زیر سازی انجام گیرد. ابتدا سطح زیر کار را بررسی کرده تا در صورت وجود قطعات سست و لق و یا پوک بودن آن ، قسمت مورد نظر با ملات تعمیراتی مناسب نظیر سمنتکس و یا پلی تکس ترمیم گردد. کنج های عمودی و افقی کار را با ملات پلی تکس ماهیچه کشی نموده و توری(مشفایبرگلاس) را بر روی کف و دیواره ها با استفاده از ملات سمنتکس تثبیت نمائید. پس از خشک شدن ملات، ژیکابام را در دولایهعمود بر هم اجرا نمائید.(توضیح اینکه بین اجرای لایه اول و لایه دوم چند ساعت فاصله می اندازیم تا لایه اول کاملا خشک شود.)

 

اجرای عایق رطوبتی ژیکابام بر روی دیوار باران گیر:

پودر ژیکابام را با آب مخلوط نموده و با استفاده از قلم مو و یا غلطک نقاشی بر روی دیوار اجرا می کنیم. طریقه اجرا مانند رنگ زدن می باشد. در صورت وجود ترک های عریض در دیوار ، با استفاده از ملات تعمیراتی اقدام به ترمیم آنها نمائید.

اجرا عایق رطوبتی ژیکابام در حوض :جهت آببندی حوض ، ، ابتدا توری (مشفیبرگلاس ) را بر روی کف خوابانده ،ژیکابام را با آب مخلوط کرده و در دولایه عمود بر هم با استفاده از قلم مو و یا تی لاستیکی بر روی کار می کشیم.(توضیح اینکه بین اجرای لایه اول و لایه دوم چند ساعت فاصله می اندازیم تا لایه اول کاملا خشک شود.)

توجه : عایق رطوبتی ژیکابام را نمی توان به صورت مستقیم بر روی ایزوگام ،قیرگونی و آسفالت اجرا کرد. این مواد در سیکل های سرما و گرما ،انقباض و انبساط شدیدی داشته و در صورت اجرای مستقیم ژیکابام در سطح وسیع بر روی این مواد، تنش های وارده باعث ترک در ژیکابام میگردد. البته عایق رطوبتی ژیکابام دارای 8 درصد الاستیسیته می باشد ولی تنش های وارده بیشتر از این مقدار است. به همین دلیل جهت اجرای ژیکابام باید ایزوگام، قیرگونی و آسفالت را جمع کرد و سپس عایق پودریژیکا بام را روی بتن شیب بندی اجرا نمود. ولی در مواردی که فقط لکه گیری بخشی از سطح مورد نظر باشد می توان از عایق رطوبتی ژیکابام استفاده کرد.

توجه : برای افزایش طول عمر و محافظت ازعایق رطوبتی ژیکابام بهتر است بر روی آن لایه ای محافظ نظیرموزائیک ، کاشی، سنگ و... اجرا نمود.

توجه : ژیکابام را نباید به صورت ضخیم اجرا کرد ودر صورت نیاز به ضخامت بیشتر ، در چند لایه آن را اجرا نمائید.

 ضمنا جهت آب بندی و ایزولاسیون پشت بام از محصول دیگر این شرکت استفاده می شود.

با استفاده از عایق رطوبتی ژیکابام دیگر نگران نم و رطوبت نباشید

 

 

 

3 نظرها

 • پیوند نظر مجید پنج شنبه, 09 خرداد 1398 ساعت 12:44 ارسال شده توسط مجید

 • پیوند نظر مهرداد افراسيابي یکشنبه, 05 خرداد 1398 ساعت 15:14 ارسال شده توسط مهرداد افراسيابي

 • پیوند نظر حسن چهارشنبه, 01 خرداد 1398 ساعت 13:56 ارسال شده توسط حسن

ارسال نظر